Malborko (Marienburgo) pilis Kryžiuočių ordino riterių buvo pradėta statyti XIII amžiuje, vėliau buvo plečiama ir tobulinama. Kryžiuočių ordino didysis magistras joje buvo įkūręs Ordino būstinę. Iki 1406 m. Malborko pilis buvo laikoma didžiausia mūrine pilimi ir didžiausiu įtvirtintu gotikiniu pastatu pasaulyje. Iki šių dienų pilis taip pat pripažinta viena didžiausių pilių pagal žemės plotą pasaulyje. Vėliau per trylika metų trukusį karą, pilis atiteko Lenkijos karalystei ir tapo karališkąja rezidencija. Laikui bėgant, vis besikeičiant šeimininkams, nuo 1700-ųjų vidurio Malborko (Marienburgo) pilis sunyko ir tik dėl didelio visuomenės susidomėjimo ją pavyko restauruoti.
Vidurinė pilis buvo ypatinga tuo, kad joje apsistodavo įvairūs riteriai iš užsienio. Įėjus pro pilies vartus, patenkama į didelį kiemą, esantį Malborko vidurinės pilies širdyje. Pradžioje ši dalis buvo už pilies sienų, bet vėliau buvo įtraukta į pilies teritoriją, kad galėtų apgyvendinti riterius ir pilies svečius. Pilyje buvo įkurta ir infirmerija (pilies ligoninė) bei senelių namai, kuriuose buvo gydomi ir gyvendavo seni riteriai. Vidurinė pilis turi daugybę salių, praėjimų ir koplyčių, kurias lankytojai gali apžiūrėti ir išgirsti įdomias istorijas. Iš visų čia esančių patalpų pats įdomiausias didžiojo refektoriaus kambarys. Refektorius yra didžiausia salė pilyje, kurios lubos pasižymi įmantriu skliautiniu dizainu, matomu ir visoje pilyje. Šiandien pilyje įkurta įspūdinga istorinė senovinių ginklų paroda, kurioje gausu ginklų ir šarvų, siekiančių kryžiuočių kryžiaus žygių laikus. Taip pat čia eksponuojama ir gintaro kolekcija, apimanti didžiulę prabangos daiktų ir meno kūrinių kolekciją. Vidurinėje pilyje įsikūrusi ir suvenyrų parduotuvėlė, kurioje galima įsigyti išskirtinių daiktų.
Vidurinės pilies vakariniame sparne stovi Didžiojo magistro rūmai. Tai viena įdomiausių Malborko Vidurinės pilies dalių su bronzinėmis skulptūromis lauke ir viduramžių kambariais viduje. Juose kadaise buvo priiminėjami svarbiausi sprendimai, pietaujama ir susitinkama aptarti dienotvarkę. Rūmai buvo suprojektuoti ir įrengti taip, kad drąsiai galėjo konkuruoti su karališkomis rezidencijomis visoje Europoje. Įspūdingiausia Didžiojo magistro rūmų vieta – didžiulė balta vasaros valgykla. Erdvią ir puošniai suprojektuotą salę palaiko tik viena kolona, todėl jos architektūra tampa dar nuostabesnė. Įdomu tai, kad šios patalpos palubėje matosi tarsi įmūrytas akmeninis sviedinys. Tai ne dekoracija, o istorinio įvykio pasekmė, apie kurį daugiau sužinosite klausydamiesi audiogido. Kitos vertos dėmesio salės, esančios rūmuose – Królewiec salė ir Aukštasis vestibiulis.
Iš Vidurinės pilies per masyvius vartus ir tiltą virš gynybinio griovio patenkama į Aukštutinę pilį. Aukštutinė pilis yra seniausia Malborko pilies dalis, nes pradėta statyti dar 1274 m. Visa pilis baigta statyti XIV amžiuje. Aukštosios pilies centre yra garsusis Malborko kiemas, išklotas plytų arkadomis, o jo viršuje yra ordino simbolis. Aplink kiemą išsidėstę įvairūs kambariai, tokie kaip vienuolyno virtuvė, celės ir patalpa, kurioje eksponuojama vitražų paroda. Pačiame Aukštutinės pilies centre slepiasi uždengtas šulinys, kur kryžiuočiai saugiai laikė vandens atsargas. Tai buvo puikus sprendimas, nes net užpuolus ir apsupus pilį, jie galėjo būti ramūs dėl vandens. Viena gražiausių vietų šioje pilyje – Šv. Mergelės Marijos bažnyčia, kuri buvo pagrindinė pilies koplyčia, gyvuojanti nuo XIII a. pabaigos. Bažnyčioje matomi įvairūs restauravimo etapų elementai, kas dar labiau sustiprina įspūdį.
Žemutinėje pilyje gyveno aptarnaujantis personalas ir tarnai. Žemutinę ir Aukštutinę pilis jungė jungė didelis kiemas – vidurinioji pilies dalis.
Norint pasigrožėti Malborko pilimi iš viršaus, reikia lipti į Pilies bokštą, esantį Aukštutinėje pilyje. Patekimas į bokštą kainuoja papildomai, o bilietą galima įsigyti prie įėjimo į bokštą. Užlipus į šį bokštą Aukštutinėje pilyje, atsiveria vaizdas į pilį, jos teritoriją ir apylinkes.
Norėdami nuvykti į Malborko pilį iš Gdansko naudokitės traukinio paslaugomis. Tarpmiestinis traukinys važiuoja 30 – 40 min. Nuo Malborko geležinkelio stoties iki pilies nueisite maždaug per 20 minučių. Susisiekimą traukiniais galite patikrinti https://portalpasazera.pl/en svetainėje.
Taip pat galite prisijungti prie ekskursijos iš Gdansko. Norėdami gauti daugiau informacijos, spustelėkite čia.
Norint patekti į Malborko pilį anksti ryte, geriausia apsistoti Malborko mieste. Kitu atveju kelionę į pilį galima pradėti ir iš Gdansko. Nakvynės variantus galite peržiūrėti čia.
Malborko (Marienburgo) pilis lankytojus priima kiekvieną dieną dažniausiai nuo 9:00 val. iki 17:00. Detalią informaciją apie pilies darbo laiką rasite čia.
Malborko (Marienburgo) pilis atvira lankytojams ištisus metus, tačiau karštojo sezono metu, kuris apima visus vasaros mėnesius, čia būna labai daug žmonių. Geriausias metas aplankyti šią didingą tvirtovę yra pavasaris ir ruduo. Jei keliausite vasaros metu, tai į pilį vykite kuo anksčiau, taip išvengsite minios turistų.
Bilietus į Malborko pilį nusipirksite prie įėjimo į teritoriją. Kaina suaugusiam asmeniui 15 eurų, vaikams iki 7 metų nemokamai. Daugiau informacijos apie kainas ir gidų paslaugas galite paskaityti, paspaudę žemiau esantį mygtuką.
Mėgstate keliauti savarankiškai? Peržiūrėkite šiuos paslaugų įrankius, kuriais mes dažniausiai naudojamės!
JUMS TAIP PAT GALI BŪTI ĮDOMU