+3706 900 0380     info@holidayclub.lt     Paskyra    

Vilko guolis: ką pamatyti, istorija, bilietų kainos, darbo laikas!

Vilko guolis irštva

„Vilko guolis“ – viena įdomiausių Mozūrijos krašto vietų istorijos mėgėjams. Tai buvęs Hitlerio karinis štabas, iš kurio Antrojo pasaulinio karo metais Hitleris vadovavo Vokietijos ginkluotosioms pajėgoms – Vermachtui. Nors artėjant Raudonajai armijai, didžioji dalis bunkerių buvo sunaikinti paties Hitlerio įsakymu, tačiau šiandien čia vis dar galime išvysti niūrią istoriją menančių pastatų.

„Vilko guolio“ statyba Gerložo miškuose buvo pasirinkta neatsitiktinai. Šią vietovę supa natūralus kraštovaizdis (miškai, ežerai, pelkės, upės), todėl tai buvo puiki vieta maskuotei nuo priešo bei aplinkinių gyventojų. Visą didžiulį kompleksą sudarė apie 80 pastatų, iš kurių net 50 buvo gerai užmaskuoti bunkeriai. Kai kurių svarbiausių „Vilko guolio“ bunkerių sienų storis siekė 8 metrus, o perdangų storis – iki 10 metrų. Miško viduryje buvo nutiesta geležinkelio linija, šalia įrengti du aerodromai, telefono ryšys su Berlynu ir fronto linija. Pats Hitleris Antrojo pasaulinio karo metu „Vilko guolyje“ praleido daugiau nei 800 dienų.

Visa komplekso teritorija yra padalinta į šiaurinį ir pietinį sektorius. Dauguma žmonių lanko tik šiaurinę „Vilko guolio“ dalį, nes būtent toje dalyje yra įdomiausios vietos, tokios kaip: Hitlerio bunkeris, H. Goringo bunkeris, M. Bormano bunkeris, kareivinės, Karo inžinierių memorialas bei Svečių bunkeris.

Pradedant ekskursiją po „Vilko guolį“, verta žinoti, kad dideli bunkeriai buvo pastatyti tik kaip apsauga nuo oro antskrydžio bei bombardavimo. Daugumos bunkerių viduje buvo ribota erdvė ir juose dažniausiai būdavo tik po keletą kambarių. Nacių lyderiai šalia tokių bunkerių turėjo ir rezidencinius bunkerius, kuriuose jie leido daugiausiai laiko.

Šiandien „Vilko guolis“ yra viena populiariausių Lenkijos vietų, kurią kasmet aplanko daugiau nei 200 000 lankytojų. Kad galėtumėte kuo geriau išnaudoti savo apsilankymą, pristatysime jums pagrindines vietas „Vilko guolyje“, kurios labiausiai sudomina lankytojus.

Konferencijų pastatas – Lagebaracke (Nr. 3)

Trečiu numeriu pažymėtas pastatas buvo naudojamas kariniams instruktažams bei konferencijoms. Būtent čia 1944 m. liepos 20 d. pulkininkas Štaufenbergas nesėkmingai bandė nužudyti Adolfą Hitlerį. Pasikėsinimas nepavyko tik laimingo atsitiktinumo dėka, nes vadų pasitarimas paskutinę minutę iš bunkerio buvo perkeltas į lengvesnės konstrukcijos pastatą, kuriame sprogimo efektas buvo mažesnis. Taip pat Štaufenbergui pasišalinus iš patalpos, kažkuris karininkas paskutinę minutę rankinę su bomba pastūmė giliau po stalu. Sunkus stalas sumažino sprogimo jėgą, o A.Hitleris net nebuvo rimtai sužeistas. Nors Štaufenbergui ir pavyko sėkmingai palikti teritoriją, tačiau jau po 12 val. jis buvo areštuotas Berlyne ir sušaudytas. „Vilko guolyje“ esančiose informacinėse lentose paaiškinamos smulkesnės šio įvykio detalės.

Memorialas sapieriams

„Vilko guolis“ buvo ne tik Hitlerio bunkeris, bet ir strateginis šalies objektas, todėl aplink visą teritoriją buvo pridėta daug minų. Po sąjungininkų atėjimo į teritoriją, iš karto prasidėjo oficiali išminavimo operacija. Iki 1956 m. komplekso išminavimą vykdė lenkų sapieriai (karo inžinieriai). Iš viso buvo rasta apie 54 000 minų ir per 200 000 amunicijos. Teritorijoje stovi memorialas, kaip pagarbos ženklas Lenkijos kariuomenės sapieriams, kurie išvalė teritoriją nuo tūkstančių nacių paliktų minų.

vilko guolis bunkeris

Svečių bunkeris (Nr. 6)

Svečių bunkeris buvo vienas iš didesnių šioje vietovėje, kaip apsauga žymiems „Vilko guolio“ lankytojams. Ant stogo buvo įrengti du lengvo kalibro šautuvų laikikliai, pasiekiami metalinėmis kopėčiomis, esančiomis bunkerio šone. Bunkeris pirmiausia turėjo būti skirtas svečiams iš užsienio priimti. Pats Hitleris 1944 m. naudojosi bunkeriu keturis mėnesius, kol buvo statomas jo naujasis bunkeris. Nepaisant savo dydžio, 45 m ilgio ir 23 m pločio, svečių bunkeris turėjo tik du kambarius.

vilko guolis bunkeris

Bormano bunkeris (Nr. 11)

Dėl savo asmeninės svarbos Hitleriui, „fiurerio asmeninis sekretorius“, reichsleiteris Martinas Bormanas turėjo savo gelžbetoninį oro antskrydžių bunkerį šalia paties Hitlerio bunkerio. Šalia Bormano bunkerio stovėjo asmeninis šio veikėjo namas, taip pat pastatytas iš gelžbetonio.

vilko guolis bunkeris

Hitlerio bunkeris (Nr. 13)

Didžiausias objektas „Vilko guolyje“ buvo Hitlerio asmeninis bunkeris, kurio 5 metrų storio gelžbetonio sienos buvo dengtos 8 metrų storio gelžbetonio stogu. Šis objektas tarnavo Hitleriui kaip namų, darbo ir miego zona. Bunkeris turėjo du sparnus, taip pat iš storo betono, kuriuose buvo virtuvė ir vėdinimo bei šildymo sistemos. Šiame bunkeryje Hitleris praleido labai mažai laiko. Vietoj to, kol buvo statomas Nr. 13 bunkeris, jis didžiąją laiko dalį praleido savo rezidencijos bunkeryje, esančiame tiesiai už masyvios konstrukcijos.

Goringo bunkeris (Nr. 16)

Goringo bunkeris yra vienas įdomiausių griuvėsių, šiandien rastų „Vilko guolyje“. Jis yra nepažeistas kaip dauguma kitų, todėl jame yra išlikę koridoriai bei vidaus erdvės, kuriuose vaikščiodami  pasijausite labai artimi praeičiai.

Ant Goringo bunkerio stogo buvo trys priešlėktuvinės sistemos – dvi skirtos lengviems pabūklams ir viena kulkosvaidžio stovui. Šias ant stogo esančias vietas buvo galima pasiekti dvejomis metalinėmis kopėčiomis – vienomis lipant per šachtą bunkerio vidinėje pusėje, o kitomis – išorine siena.

vilko guolis bunkeris

Ką dar galima pamatyti „Vilko guolyje“?

„Vilko guolis“ turi ir daugiau vertų dėmesio vietų, tokių kaip garažai, ryšininkų mazgas, gaisrinė, arbatinė, konferencijų kambarys ir kiti. Įdomu tai, kad konferencijų kambaryje yra atvaizduojama pasikėsinimo į Hitlerį scena. Taip pat teritorijoje galima apžiūrėti ir anų laikų karines mašinas, tanką.

vilko guolis

Nakvynė „Vilko guolyje“

Senasis karininkų pastatas (Nr. 1) šiandien yra paverstas nedideliu viešbučiu ir restoranu, kuriame lankytojai gali apsistoti ir papietauti. Tai puiki vieta nakvynei tiems, kas nori daugiau laiko skirti „Vilko guoliui“.

Kur randasi „Vilko guolis“?

„Vilko guolis“ randasi šiaurinėje Lenkijos teritorijos dalyje, netoli Kentšyno miestelio. Iš Lietuvos šią vietą labai patogu ir lengva pasiekti automobiliu

„Vilko guolio“ lokacijos vieta ČIA.

„Vilko guolio“ darbo laikas:

„Vilko guolis“ lankytojus priima kiekvieną dieną nuo 8:00 val. iki 20:00 val.

Kada geriausia aplankyti „Vilko guolį“?

„Vilko guolis“ atviras lankytojams ištisus metus, tačiau karštojo sezono metu, kuris apima visus vasaros mėnesius, čia būna labai daug žmonių. Geriausia į šią vietą vykti pavasarį arba rudenį. Vasaros metu į „Vilko guolį“ vykite kuo anksčiau, taip išvengsite minios turistų.

„Vilko guolio“ bilietai ir kainos:

Bilietus į „Vilko guolį“ nusipirksite prie įvažiavimo į teritoriją. Kaina suaugusiam asmeniui ne sezono metu 3 eurai, o sezono metu nuo 4 eurų. Daugiau informacijos apie kainas ir gidų paslaugas galite paskaityti, paspaudę žemiau esantį mygtuką.

Mėgstate keliauti savarankiškai? Peržiūrėkite šiuos paslaugų įrankius, kuriais mes dažniausiai naudojamės!

  • Skyscanner pagalba rasite bene pigiausius skrydžių bilietus.
  • Tiqets svetainėje galite pirkti bilietus į muziejus, renginius ir pramogų parkus.
  • Booking ir Agoda siūlo geriausias nakvynės kainas.
  • Draudimas padės išvengti neplanuotų išlaidų keliaujant užsienyje.
  • Pervežimo paslaugas iš oro uosto iki reikiamos vietos galite užsisakyti internetu.
  • GetYourGuide siūlo įvairias pramogas: nuo skrydžio oro balionu iki nardymo su rykliais!

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI ĮDOMU

Sekite naujienas paspaudę PATINKA ant mūsų Facebook puslapio. Taip pat norėdami gauti išskirtinius kelionių pasiūlymus tiesiai į savo elektroninio pašto dėžutę, galite užsiregistruoti ČIA.

Išskirtiniai patarimai ir kita vertinga info

Ši informacija pasiekiama, tik prisijungusiems
ir aktyvią narystę turintiems klubo nariams

2 × 3 =