+3706 900 0380     info@holidayclub.lt     Paskyra    

Sardinijos sala

Sardinijos sala

Sardinijos sala

Sardinijos sala – dar vienas žavingos Italijos lobis, kuri privilioja nemažai turistų iš viso pasaulio. Sala turi nuostabią pakrantę, skalaujamą turkio spalvos vandens, kurią mielai renkasi saulės ištroškę poilsiautojai. Sardinijos sala apdovanota gražiu kraštovaizdžiu, daugybe nuostabių lankytinų vietų ir istoriją menančiais griuvėsiais. Nors dauguma turistų renkasi šią salą aplankyti vasaros metu, tačiau iš tikro joje galima poilsiauti ištisus metus. Dėl unikalių vietinių papročių, tradicinių festivalių, įvairių pramogų, pasakiškos virtuvės ir istorinių vietų gausos, Sardinijos sala puikiai tinka įvairių pomėgių keliautojams.

Sardinija lankytinos vietos

Kaljaris

Kaljaris

Kaljaris – tai Sardinijos sostinė, nuo kurios dažniausiai prasideda pažintis su šia nuostabia sala. Daugelį pagrindinių Kaljario lankytinų vietų galima rasti miesto centre arba šalia jo. Seniausia miesto dalis žinoma „Castello“ vardu, kuri įsitaisiusi ant kalvos viršūnės. Vaikščiodami siauromis, akmenuotomis gatvelėmis, galėsite ne tik grožėtis pasakiškais vaizdais iš viršaus, tačiau ir apžiūrėti rūmus, katedrą, aikštes ir Dramblio bokštą. Šiaurinėje miesto dalyje rasite romėnų amfiteatrą, kuris talpindavo 10 000 žmonių ir botanikos sodą, kuriame išvysite daugiau nei 2000 augalų rūšių iš viso pasaulio. Besidomintiems istorija vertėtų užsukti ir į Sardinijos archeologijos muziejų, kuriame galima ne tik daugiau sužinoti apie salos istoriją, tačiau ir pamatyti įvairių amžių eksponatų.

Romėnų amfiteatras

Romėnų amfiteatras

Netoli Kaljario centro esantis įspūdingas romėnų architektūros šedevras yra vienas lankomiausių objektų mieste. Šiame Romos amfiteatre kadaise galėjo tilpti daugiau nei 10 000 žiūrovų, kurie čia susirinkdavo stebėti, kaip gladiatoriai kovoja su laukiniais gyvūnais. Amfiteatro terasos buvo padalintos į kelias eiles, kuriose sėdėdavo skirtingo socialinio sluoksnio žiūrovai. Šiandien amfiteatre vasaros metu dažnai vyksta koncertai ir kiti kultūriniai renginiai.

Su Nuraksi di Baruminis

Su Nuraksi di Baruminis

Sardinijoje po visą salą yra išsibarstę daugiau nei 7000 nuragų. Tai bronzos ir geležies amžiaus neįprasti, nupjauto kūgio statiniai, kurie buvo pastatyti iš akmenų. Mokslininkai vis dar tiksliai negali pasakyti kam jie buvo naudojami, tačiau spėjama, kad tai buvo tvirtovės ar kulto vietos. Archeologinė Su Nuraksi di Baruminis vieta yra viena geriausiai išsilaikiusių Sardinijoje, kuri įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Kompleksą sudaro keletas bokštų, iš kurių aukščiausias yra centrinis, iškilęs į 18,5 m aukštį. Taip pat čia gausu labirintų, šulinių, kambarių, kurie tyliai pasakoja paslaptingą beveik 4000 metų istoriją.

Smaragdinė pakrantė

Smaragdinė pakrantė

Smaragdinė pakrantė – tai šiaurinėje Sardinijos dalyje esanti 56 km ilgio pakrančių zona, kuri laikoma viena prabangiausių turistinių vietų pasaulyje. Čia ilsisi ir pramogauja turtingiausi pasaulio žmonės, tarp kurių galima išvysti garsiausius aktorius, sportininkus, oligarchus ar arabų šeichus. Balto smėlio paplūdimiai, skaidrus žydras vanduo ir įspūdingos pakrantės uolos sukuria nepakartojamą vaizdą. Porto Červo miestelyje yra įsikūrę keletas pačių brangiausių pasaulio viešbučių. Vienos nakties poilsis viešbučiuose Pitrizza, Cala di Volpe ar Romazzino jūsų kišenę palengvins mažiausiai 350 eurų.

Algeras

Algeras

Algero miestas yra pagrindinis Sardinijos salos uostamiestis ir vienas mėgstamiausių turistų tarpe. Keturi ispanų dominavimo šimtmečiai vis dar išlikę kultūroje ir architektūroje, todėl nebūkite nustebę, jeigu vaikščiodami siauromis gatvelėmis girdėsite daug žmonių kalbančių ispaniškai. Įspūdingos gynybinės miesto sienos, istoriniai pastatai, senosios bažnyčios, garsioji Šv. Marijos katedra, maži gatvelėse esantys restoranai ir barai, sukuria ypatingą aurą mieste. Aplink Algerą galima rasti nemažai paplūdimių, o garsiausias yra krišolo skaidrumo ir švaraus smėlio Le Bombarde paplūdimys. Šioje vietoje mėgsta ilsėtis šeimos ir jaunimas, taip pat banglenčių entuziastai.

Taroso miestas

Taroso miestas

Vieną iš svarbiausių ir įspūdingiausių Viduržemio jūros regiono archeologinių vietovių galima rasti Oristano įlankos pietiniame gale. Tai Taroso miestas, kuris šioje vietoje buvo pastatytas dar XII a. pr. Kr. Nors iš romėnų laikais klestėjusio miesto šiandien likę tik griuvėsiai, tačiau jis vistiek vertas dėmesio. Čia galima išvysti senovinių šventyklų, gatvių, pirčių, nekropolio liekanas. Norėdami sužinoti daugiau apie Taroso miestą, nuvykite į Cabras miestelyje esantį archeologijos muziejų, kuriame eksponuojami raižyti akmenų rieduliai, laidojimo urnos ir kiti radiniai iš šios vietovės.

Bosa miestelis

Bosa

Vakarinėje Sardinijos dalyje įsikūręs Bosa miestelis yra vienas spalvingiausių saloje. Miestelio  senamiestyje gausu istorinių pastatų, kurie čia stovi dar nuo viduramžių laikų. Viena lankomiausių miestelio vietų – ant kalvos stovinčios Malaspina pilies griuvėsiai. 900 metų istoriją skaičiuojanti tvirtovė, labiausiai lankytojus nustebina savo koplyčia, kurioje galima pamatyti neįprastą XIV amžiaus freskų ciklą. Nuo pilies viršaus atsiveria nuostabūs vaizdai į Bosa miestelį ir jo apylinkes.

Madalenos archipelagas

Madalenos archipelagas

Sudarytas iš septynių pagrindinių salų Madalenos archipelagas yra vienas unikaliausių gamtos kampelių Sardinijoje, kurį galima pasiekti tik laiveliais iš pagrindinės salos. Šis salynas beveik nepaliestas civilizacijos, todėl tai puiki vieta tiems, kas nori pabėgti iš triukšmingų vietų ir ieško ramybės. Salas supa krištolo skaidrumo vanduo, todėl paplūdimiai čia ne tik vieni geriausių Sardinijoje, tačiau ir vieni gražiausių. Be paplūdimių, turistai dažnai čia atvyksta aplankyti Italijos nacionalinio didvyrio Džiuzepės Garibaldžio namus, kuriuose šiuo metu yra įrengtas muziejus. Mažytėje Kaprera saloje ši legenda praleido savo paskutinius gyvenimo metus.

Kastelsardo

Kastelsardo

Istorinis Kastelsardo miestelis įsikūręs šiaurinėje salos dalyje. Lankytojai dažniausiai į jį atvyksta norėdami pasiekti ant kalno stovinčią Doria tvirtovę arba turėdami tikslą pasideginti viename iš čia esančių nuostabių paplūdimių. Lankantis miestelyje taip pat verta paklaidžioti siauromis Kastelsardo senamiesčio gatvelėmis, kuriose gausu kavinių, restoranų ir žavių amatininkų parduotuvėlių. Norintiems pasmaguriauti, siūlome prisėsti viename iš restoranų ir paragauti šviežių omarų, vėžių ar krabų.

Neptūno grota

Neptūno grota

Neptūno grota pavadinta romėnų jūrų dievo Neptūno vardu. Tai įspūdinga vieta, kuri turistus žavi stalaktitų ir stalagmitų gausybe, atsispindinčiais požeminiame 120 metrų ilgio ežere. Visas kompleksas yra didžiulis, tačiau tik vienas kilometras grotos atviras lankytojams. Norintieji iš arčiau susipažinti su šiuo urvu, gali leistis į apžvalginį turą valtimi. Šią vietą pasiekti nebus lengva, nes pradžioje jums teks įveikti prie uolos krašto prigludusius 654 laiptelius, dažnai vadinamus „stirnos laiptais“.

Sasaris

Sasaris

Antras pagal dydį Sardinijos miestas Sasaris yra tarsi didžiulis kultūros centras. Mieste gausu katalonų, gotikos, baroko ir neoklasicizmo stiliaus pastatų. Pasivaikščiokite pagrindinėmis senamiesčio gatvelėmis, kuriose gausu namų, stovinčių čia daugiau nei penkis šimtmečius. Taip pat verta užsukti į Šv. Marijos bažnyčią, Usini rūmus, Sasario universitetą, įkurtą 1562 m. Vienas lankomiausių objektų mieste – „Museo Nazionale Sanna“ archeologijos muziejus, kuriame eksponuojamos Nuragiškos civilizacijos kolekcijos, kurių tarpe išvysite įvairių figūrų, papuošalų ir kitokių dirbinių.

Su Gorroppu tarpeklis

Su Gorroppu tarpeklis

Jeigu ieškote nuotykių, leiskitės į kelių valandų žygį per Su Gorroppu tarpeklį, kuris yra ne tik vienas giliausių Europoje, tačiau ir vienas gražiausių. 14 kilometrų ilgio tarpeklį supa laukinė ir graži gamta, todėl žygis juo neprailgs. Tarpeklio plotis svyruoja nuo kelių dešimčių metrų iki vos keturių metrų, o uolos tarpais kyla iki 500 m aukščio. Žygiui reikalinga speciali avalynė, nes vietomis kelias uolėtas ir pavojingas.

Nora

Nora

Netoli šurmuliuojančio Kaljario rasite senovinį Nora miestelį. Tai seniausia Sardinijos gyvenvietė, kurios griuvėsiai vis dar neblogai išsilaikę iki šių dienų. Kadaise Nora buvo svarbus prekybos miestas, turėjęs du uostus, po vieną kiekvienoje Pulos pusiasalio pusėje. Vaikštinėdami po griuvėsius, galėsite apžvelgti vilų, romėnų pirčių, šventyklų ir teatro liekanas. Kadangi pietinė Sardinijos dalis buvo panardinta į Viduržemio jūrą, tai nemažai buvusio Nora miesto taip pat yra panardinta po vandeniu, todėl ši vieta mėgstama nardymo entuziastų. Buvusio teatro vietoje vasarą dažnai vyksta koncertai ir įvairūs festivaliai.

Dženardžentu nacionalinis parkas

Dženardžentu nacionalinis parkas

Dženardžentu nacionalinis parkas esantis rytinėje Sardinijos dalyje, kalnuotame regione, traukia lankytojus dėl savo laukinės gamtos ir faunos. Parke gausu pėsčiųjų takų, kuriais vaikščiodami galite mėgautis pasakišku Sardinijos kalnų masyvo kraštovaizdžiu. Norintys daugiau adrenalino, gali pabandyti įkopti į aukščiausią salos viršūnę Punta la Marmora. Nuo jos atsiveria nuostabūs panoraminiai vaizdai, o giedrą dieną galima įžiūrėti ir Prancūzijai priklausančią Korsikos salą.

Meškos uola (Capo d’Orso)

Meškos uola (Capo d’Orso)

Meškos uola arba Capo d’Orso – tai įspūdingas uolienų darinys, kurį suformavo gamta per milijonus metų. Įdomu tai, kad žiūrint iš tam tikro kampo, ši uola labai primena meškos formą. Mokslininkai rado dokumentų, kuriuose jau antikos laikais ši uola buvo žinoma, nes buvo naudojama kaip atskaitos taškas visiems jūreiviams. Užkopus į šią vietą, prieš jūsų akis atsivers nuostabūs panoraminiai vaizdai į Madalenos archipelagą.

Milžinų kapai

Milžinų kapai

Visoje Sardinijos saloje yra išsibarstę daugiau nei tuzinas milžinų kapų. Tai vienos garsiausių ir paslaptingiausių salos archeologinių vietų. Šie kapai atrodo įspūdingai, o kai kurių ilgis siekia 8 metrus. Keliuose iš jų buvo rasti virš 3 metrų ūgio mumifikuoti palaikai, bylojantys apie kadaise šioje saloje gyvenusius milžiniškus žmones. Nuo sardų legendos apie milžinus, kurie ir pastatė Sardiniją, kilo pavadinimas ir šiems kapams. Geriausiai išsilaikiusius milžinų kapus galima rasti šiaurinėje salos pusėje.

Kaukių muziejus

Kaukių muziejus

Mažas Mamoiada miestelis labiausiai žinomas dėl tradicinių kaukių, vadinamų Mamuthones ir Issohadores karnavalo, kuris švenčiamas nuo sausio 17 dienos iki Užgavėnių kiekvienais metais. Pasirodymų metu tarpusavyje tarsi „kovoja“ Mamuthones ir Issohadores, užkariautojai saracėnai ir vietiniai valstiečiai. Šiame miestelyje yra įkurtas Kaukių muziejus, kuriame galėsite daugiau sužinoti apie šią įdomią Sardinijos tradiciją. Muziejuje taip pat eksponuojama karnavalinių kaukių kolekcija.

Della Giara plokščiakalnis

Giaros plynaukštė

Centrinėje Sardinijos dalyje esanti Giaros plynaukštė yra vienas unikaliausių gamtos kampelių saloje. Čia įsikūręs gamtos parkas, kuriam daugiau nei 3000 metų. Šioje nepaprastai gražioje vietoje gyvena kiškiai, lapės, kiaunės, laukiniai šernai ir garsiausi parko gyvūnai – laukiniai žirgai. Šie itin retos veislės ir mažo ūgio žirgai vietinių vadinami „Is Cuaddeddus“ apgaubti paslapties šydu. Žygiuojant po parką lankytojų dėmesį patraukia kamštiniai ąžuolai, milžinų kapai, įdomios archeologinės vietovės ir nuostabūs kraštovaizdžiai.

Sardinijos paplūdimiai

Sardinijos paplūdimiai

Sardinijos krištolo skaidrumo ir balto smėlio paplūdimiai traukia poilsiautojus iš viso pasaulio. Dėl Viduržemio jūros tinkamo klimato maudynių sezonas Sardinijoje prasideda pavasarį ir tęsiasi iki vėlyvo rudens. Sardinija turi daug nuostabių paplūdimių, o Cala Goloritzé paplūdimys turbūt yra pats įspūdingiausias saloje. Nemaža dalis didžųjų salos paplūdimių dažnai būna perkrauti, todėl jeigu norite pabėgti nuo turistų minios, vykite į atokesnius paplūdimius, kurie nutolę nuo pagrindinių turistinių vietų.

Ekskursijos ir pramogos

Kelionės neapsiriboja vien tik saulės voniomis, tingiu poilsiu pajūryje ir puriu paplūdimio smėliu… Turiningam, įsimintinam ir šauniam laikui reikia kur kas daugiau, todėl džiaugiamės galėdami Jums rekomenduoti GetYourGuide platų ekskursijų bei įvairių pramogų pasirinkimą. Garantuojame, jų metu ne tik puikiai praleisite laiką, tačiau ir pasikrausite smagių emocijų, įgausite naujų žinių bei patirčių.

Sardinijos klimatas

Sardinijoje vyrauja Viduržemio jūros klimatas. Saloje kritulių būna apie 70 dienų per metus. Temperatūra žiemą būna švelni, o vasarą aukšta. Vidutinė metinė temperatūra Sardinijos saloje – 18 °C, o šilčiausias mėnuo yra liepa su 25 °C temperatūra. Žiemos mėnesiais nuo gruodžio iki kovo pradžios saloje būna daugiau kritulių, nors lauke nebūna labai šalta. Oro temperatūra tais mėnesiais svyruoja nuo 3 °C iki 14 °C, todėl rekomenduojame vengti kelionių šį laikotarpį. Pats geriausias metas keliauti po šį regioną nuo balandžio iki spalio, nes tuo metu iškrenta mažiausiai kritulių.

Kaip nuvykti į Sardiniją?

Tiesioginių skrydžių iš Lietuvos nėra, todėl nuvykti į Sardiniją nebus lengva. Jums bus reikalingi skrydžiai su persėdimais. Vasaros metu skrydžių kainos būna aukštesnės, nes tai pats palankiausias metas keliauti po šį kraštą. Jeigu planuojate keliauti po Sardiniją ir jums reikia pagalbos, galite kreiptis į mus. Mes galime surasti pigius skrydžius arba sudėlioti visą kelionės planą.

Planuojantiems keliauti po šiaurės ir vidurio Sardiniją, siūlome užsisakyti jau sudarytą mūsų 12 dienų autorinį kelionių maršrutą, kurio dėka patogiai ir greitai aplankysite pagrindines Sardinijos lankytinas vietas. Paruošto PDF failo dėka sutaupysite ne tik daug brangaus laiko, tačiau ir pinigų. Užsakius šį maršrutą, gausite:

 • Keliavimo maršrutu eiliškumą

 • Dienos kelionės žemėlapius

 • Žygių žemėlapius

 • Trumpus lankytinų vietų aprašymus

 • Rekomenduojamas nakvynės vietas

 • Ekskursijų ir pramogų pasiūlymus

 • Įvairius mūsų patarimus

 • Nemokamą konsultaciją plano klausimais

Kaip keliauti po Italiją?

Viešojo transporto infrastruktūra šioje šalyje yra puikiai išvystyta, todėl keliauti po Italiją galima patogiai. Autobusų tinklas šalyje praktiškai leidžia nuvykti į bet kokį šalies miestą arba miestelį. Autobusai patogūs ir modernūs, todėl jausitės komfortabiliai. Po šalį taip pat galima keliauti traukiniais jie itin komfortiški ir greiti – tai patogiausias keliavimo būdas šalyje. Taip pat visuose pagrindiniuose miestuose yra oro uostai, iš kurių reguliariai vyksta skrydžiai į daugybę kitų miestų. Ne visas norimas Italijos vietas galima pasiekti sausumos transportu, todėl rekomenduojame pasinaudoti keltų paslaugomis. Jų bilietus galite įsigyti paspaudę šią nuorodą.

Planuojantiems geriau patyrinėti šalį, siūlome išsinuomoti automobilį. Norėdami vairuoti nuomotą automobilį Italijoje, turite būti ne jaunesni kaip 21 metų amžiaus, reikia turėti galiojantį vairuotojo pažymėjimą ir bent 1 metų vairavimo stažą. Nuomos kainos prasideda nuo 8 Eur už parą.

Nakvynė Sardinijoje

Sardinijos sala kiekvienais metais pritraukia daug turistų iš viso pasaulio. Čia rasite įvairių apgyvendinimo vietų: nuo paprastų svečių namų iki prabangių viešbučių ir vilų. Turėdami tokį didelį pasirinkimą, tikrai rasite geriausią nakvynės vietą savo viešnagei. Nemaža dalis paplūdimio viešbučių yra tinkami ne tik poilsiui, bet ir pramogoms. Baseinai, SPA paslaugos, treniruoklių salės, masažo salonai, saunos ir restoranai bei kitos pramogos jūsų laukia juose. Pagrindinis tokių apgyvendinimo vietų privalumas yra tas, kad jūs turite viską, ko jums reikia vienoje vietoje. Atkreipkite dėmesį, kad kuo viešbutis arčiau paplūdimio, tuo jis bus brangesnis. Pigesni būstai yra toliau nuo jūros ir pačio miesto centro. Žemiau rasite keletą mūsų rekomenduojamų viešbučių, kuriuos atrinkome labai kruopščiai ir atidžiai.

Hotel Villa Piras – netoli Algero senamiesčio įsikūręs geras viešbutis su vaizdu į Viduržemio jūrą.
Lu’ Hotel Maladroxia – gerai vertinamas viešbutis įsikūręs šalia paplūdimio Sant Antioko miestelyje.

Mėgstate keliauti savarankiškai? Peržiūrėkite šiuos paslaugų įrankius, kuriais mes dažniausiai naudojamės!

 • Skyscanner pagalba rasite bene pigiausius skrydžių bilietus.
 • Tiqets svetainėje galite pirkti bilietus į muziejus, renginius ir pramogų parkus.
 • Booking ir Agoda siūlo geriausias nakvynės kainas.
 • Draudimas padės išvengti neplanuotų išlaidų keliaujant užsienyje.
 • Pervežimo paslaugas iš oro uosto iki reikiamos vietos galite užsisakyti internetu.
 • GetYourGuide siūlo įvairias pramogas: nuo skrydžio oro balionu iki nardymo su rykliais!

Sardinijos žemėlapis

Mūsų komandos sukurtas Sardinijos žemėlapis pravers jums keliaujant. Tai naudingas įrankis, kuris ne tik sutaupys jums laiko, bet ir padės nepraleisti gražiausių salos vietų. Kadangi daug keliaujame patys, todėl puikiai suprantame kiek sugaištama laiko dėliojant gražiausių ir įdomiausių vietų maršrutus. Dėl šios priežasties nusprendėme sukurti Sardinijos žemėlapį, kuriame sudėliojome svarbiausius objektus, kuriuos mes rekomenduojame aplankyti šioje saloje. Naudodamiesi juo, taip pat galėsite lengviau susiplanuoti nakvynės vietas ir apsvarstyti transporto galimybes. Paspaudus šią nuorodą, Sardinijos žemėlapis atsidarys visame įrenginio ekrane, dėl to galėsite patogiai apžiūrėti pažymėtus taškus. Žemėlapyje lankytinus objektus pažymėjome mėlyna spalva, o pagrindinius oro uostus – oranžine spalva. Pasinaudokite mūsų sukurtu Sardinijos žemėlapiu ir keliaukite patogiau!

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI ĮDOMU

Ką pamatyti Portugalijoje

Portugalija

Portugalija yra viena gražiausių Europos valstybių ir viena iš įdomiausių senojo pasaulio šalių. Ji vilioja daugelį turistų ne tik savo įspūdinga gamta, bet ir vienuolynais, pilimis, paplūdimiais.

Ką pamatyti Tailande

Tailandas

Tailandas – tai įspūdinga karalystė, viena egzotiškiausių ir spalvingiausių pietryčių Azijos šalių. Šalis gausi pritrenkiančiais balto smėlio paplūdimiais, autentiškomis budistų šventyklomis.

Ką pamatyti Kanadoje

Kanada

Kanada – milžiniško dydžio šalis. Užburiantys kalnai, pušynais apaugę skardžiai, daugybė tyvuliuojančių ežerų, žuvis gaudantys grizliai ir laukiniai bizonai – tokia yra Kanados gamta.

Ką pamatyti Islandijoje

Islandija

Islandija užburia savo gamtos stebuklais – įspūdingais ugnikalniais, šniokščiančiais kriokliais, geizeriais, lavos laukais ir magiškomis šiaurės pašvaistėmis.

Ką pamatyti Norvegijoje

Norvegija

Norvegija – tikras Skandinavijos perlas. Šalies kraštovaizdžiui būdingos kalnų grandinės ir giliai į atmintį įsirėžiantys fjordai. Norvegijai priklauso apie 50 000 salų.

Ką pamatyti Škotijoje

Škotija

Škotija – tai nuostabus gamtos prieglobstis, su senovę menančiomis pilimis, pačiais netikėčiausiais statiniais, vaizdingais ežerais ir magiškomis salomis.

Sekite naujienas paspaudę PATINKA ant mūsų Facebook puslapio. Taip pat norėdami gauti išskirtinius kelionių pasiūlymus tiesiai į savo elektroninio pašto dėžutę, galite užsiregistruoti ČIA.

Holiday Club Logo
Holiday Club komanda
Mes esame aistrą kelionėms turinčių ekspertų komanda, skirta padėti žmonėms atrasti pasaulį. Nuo įkvepiančių istorijų iki nuostabių kelionių patarimų, mūsų temos apima viską, kas padeda jums keliauti ir daryti atradimus.

Išskirtiniai patarimai ir kita vertinga info

Ši informacija pasiekiama, tik prisijungusiems
ir aktyvią narystę turintiems klubo nariams

five + thirteen =

Dalintis per
Kopijuoti nuorodą