„Vilko guolis“ – viena įdomiausių Mozūrijos krašto vietų istorijos mėgėjams. Tai buvęs Hitlerio karinis štabas, iš kurio Antrojo pasaulinio karo metais Hitleris vadovavo Vokietijos ginkluotosioms pajėgoms – Vermachtui. Nors artėjant Raudonajai armijai, didžioji dalis bunkerių buvo sunaikinti paties Hitlerio įsakymu, tačiau šiandien čia vis dar galime išvysti niūrią istoriją menančių pastatų.
„Vilko guolio“ statyba Gerložo miškuose buvo pasirinkta neatsitiktinai. Šią vietovę supa natūralus kraštovaizdis (miškai, ežerai, pelkės, upės), todėl tai buvo puiki vieta maskuotei nuo priešo bei aplinkinių gyventojų. Visą didžiulį kompleksą sudarė apie 80 pastatų, iš kurių net 50 buvo gerai užmaskuoti bunkeriai. Kai kurių svarbiausių „Vilko guolio“ bunkerių sienų storis siekė 8 metrus, o perdangų storis – iki 10 metrų. Miško viduryje buvo nutiesta geležinkelio linija, šalia įrengti du aerodromai, telefono ryšys su Berlynu ir fronto linija. Pats Hitleris Antrojo pasaulinio karo metu „Vilko guolyje“ praleido daugiau nei 800 dienų.
Visa komplekso teritorija yra padalinta į šiaurinį ir pietinį sektorius. Dauguma žmonių lanko tik šiaurinę „Vilko guolio“ dalį, nes būtent toje dalyje yra įdomiausios vietos, tokios kaip: Hitlerio bunkeris, H. Goringo bunkeris, M. Bormano bunkeris, kareivinės, Karo inžinierių memorialas bei Svečių bunkeris.
Pradedant ekskursiją po „Vilko guolį“, verta žinoti, kad dideli bunkeriai buvo pastatyti tik kaip apsauga nuo oro antskrydžio bei bombardavimo. Daugumos bunkerių viduje buvo ribota erdvė ir juose dažniausiai būdavo tik po keletą kambarių. Nacių lyderiai šalia tokių bunkerių turėjo ir rezidencinius bunkerius, kuriuose jie leido daugiausiai laiko.
Šiandien „Vilko guolis“ yra viena populiariausių Lenkijos vietų, kurią kasmet aplanko daugiau nei 200 000 lankytojų. Kad galėtumėte kuo geriau išnaudoti savo apsilankymą, pristatysime jums pagrindines vietas „Vilko guolyje“, kurios labiausiai sudomina lankytojus.