Romos Koliziejus yra laikomas vienu didžiausių romėnų architektūros ir inžinerijos stebuklų. Tai lankomiausia Italijos miesto Romos vieta. Koliziejaus statybą 72 m. pradėjo Flavijos dinastijos imperatorius Vespasianas. Pastatyti šį inžinerinį stebuklą užtruko beveik dešimtmetį. Imperatoriaus Vespasiano sūnus Titas pastatą atidarė 80 m. po Kr., o oficialus Koliziejaus pavadinimas tuo metu buvo Flavijaus amfiteatras. Iškilmingas šios vietos atidarymas apėmė šimtą dienų pramogų – nuo gladiatorių kovų vienas prieš vieną iki kovų su laukiniais gyvūnais.
Romos koliziejus buvo suprojektuotas taip, kad jame galėtų tilptų iki 50 000 žiūrovų, todėl jis prilygsta šiuolaikiniams sporto stadionams. Vidutinis žiūrovų skaičius siekė apie 30 000, tarp jų buvo visi – nuo imperatorių iki darbininkų klasės žmonių. Jame vykdavo ne tik garsiosios gladiatorių kautynės, bet ir viešos egzekucijos, egzotinių gyvūnų parodos. Žlugus Romos imperijai, Koliziejus ir toliau buvo naudojamas kaip seminarų ir kitų renginių erdvė.
Nors romėnai juo aktyviai naudojosi Romos imperijos įkarštyje, XX amžiuje jis sunyko dėl stichinių nelaimių – žemės drebėjimų ir liūčių, vandalizmo ir nepriežiūros, o beveik du trečdaliai šios nuostabios struktūros buvo sunaikinta. Dešimtajame dešimtmetyje prasidėjusių restauravimo darbų dėka šiandien paminklas yra žinomiausias senovės Romos paveldas, pritraukiantis milijonus turistų iš viso pasaulio.
Išorinis pastato fasadas, prilygstantis 12 aukštų pastatui, turi kolonas ir arkas, pastatytas naudojant skirtingus stilius. Vietoj arkų ir kolonų ketvirtame Koliziejaus aukšte pastate yra nedideli langai. Likusi Koliziejaus dalis daugiausia buvo balta. Koliziejaus arena buvo pagaminta naudojant raudonus ir juodus akmens blokus. Romėnai arenos medines grindis užklojo smėliu, kad kovotojai neslystų ir kad po gladiatorių kovų būtų lengva išvalyti.
Arenoje taip pat buvo liftai, speciali technika ir spąstų durys, leidžiančios gyvūnus paleisti į aikštelę. Speciali konstrukcija, vadinama Hegmata, buvo naudojama aršiausiems gyvūnams iš hipogėjaus (požeminio tunelių ir kamerų tinklo) pakelti į areną. Kovotojai į areną pateko per Gyvybės vartus, o Mirties vartai buvo naudojami pergalių džiaugsmui ir kovos metu žuvusių gladiatorių ištempimui.
Pirmojo aukšto kolonos yra pagamintos Toskanos stiliumi, o antrajame aukšte yra sudėtingesnės Jonėninės kolonos. Trečiame aukšte stovi Korinto stiliaus kolonos. Ketvirtasis aukštas daugiausia dekoruotas stačiakampėmis kolonomis.
Romos Koliziejus taip pat turi dviejų lygių požeminį koridorių ir celių tinklą, vadinamą hipogėjumi. Prieš patekdami į areną, čia buvo laikomi gyvūnai ir gladiatoriai. Šiuolaikiškuose šio Romos imperijos stebuklo įrenginiuose buvo šimtai fontanų, kurie galėdavo numalšintų žiūrovų troškulį. Norėdami kontroliuoti žiūrovų įėjimą ir išėjimą, Romos Koliziejus turėjo 80 įėjimų. Koliziejuje taip pat buvo įrengtas velariumas, apsaugantis žiūrovus nuo saulės ir lietaus.
Kadangi kiekvienais metais Koliziejuje apsilanko 6 milijonai žmonių, todėl norint išvengti didelių eilių, bilietus geriausia nusipirkti internetu iš anksto čia.